¡Hola! My name is

Martin Zlámal

← back to the archive

Dva šablonovací systémy zároveň

Možná pracujete na nějakém projektu, který používá jiný šablonovací systém než je Latte, ale Latte se vám natolik líbí, že ho chcete používat také. Nebo naopak používáte Latte, ale [doplň název šablonovacího systému] se vám natolik líbí, že ho chcete používat také. A nebo prostě nemáte na výběr a musíte používat více šablonovacích systémů. V takovém případě existuje asi jediné přímočaré řešení a tím je vlastní implementace Nette\Application\UI\ITemplate.

TemplateFactory #

Ono to vlastně zase až tak přímočaré není. Je v tom totiž malý háček. V současné době fungují Latte šablony tak, že existuje továrna TemplateFactory, jejíž úkolem je vytvářet Template objekty. Originální implementace, kterou používá většina lidí (Nette\Bridges\ApplicationLatte\Template) pouze deleguje renderování přímo na Latte. Nabízelo by se tedy nahradit tento objekt svým vlastním a delegovat renderování jednak na Latte a jednak třeba na Smarty. Háček je však v tom, že Template není služba zaregistrovaná v DIC, takže není jednoduché ji nahradit.

Proto aby bylo možné nahradit objekt Template vlastním, je nutné nahradit také TemplateFactory. Tento objekt vytváří nové instance třídy Template a tyto objekty dále nastavuje (přidává filtry, makra, proměnné, providery, prostě Nette specific věci). Nešvar s nahrazováním celé továrničky se už pár lidí snažilo vyřešit, ale nikdy to nikdo nedotáhl do konce (včetně mě). Jak to tedy udělat teď?

V první řadě je třeba vytvořit si vlastní TemplateFactory:

<?php

class TemplateFactory implements Nette\Application\UI\ITemplateFactory
{
  //...
}

To v podstatě znamená copy paste původní továrny. Je to trošku nepříjemné, ale je možné z toho těžit. Můžeme se například zbavit deprecated věcí, nebo si libovolně nakonfigurovat Template objekt. Podstatné je, že v createTemplate metodě vytváříme vlastní instanci Template objektu.

Teď přijde ta důležitá část na kterou nesmíme zapomenout. Novou vlastní TemplateFactory zaregistrujeme do konfiguračního souboru jako službu:

services:
  latte.templateFactory: Ant\TemplateFactory

Tento zápis zajistí to, že se nejen TemplateFactory přidá do DI kontejneru, ale zároveň se nahradí původní implementace (proto to latte.templateFactory - důležité).

Template #

Samotný Template objekt už je pak prkotina. Stačí pouze změnit implementaci metody render. Já osobně jsem to řešil tak, že podle toho jaká přijde koncovka souboru, tak nabídnu ten správný engine pro vykreslení. Třeba nějak takto:

public function render($file = NULL, array $params = [])
{
  $file = $file ?: $this->getFile();

  if (Strings::endsWith($file, '.latte') || $this->getLatte()->getLoader() instanceof \Latte\Loaders\StringLoader) {
    //tady mám něco hustého co ukážu jindy

    $this->getLatte()->render($file, $params + $this->getParameters());
    } else { //Smarty fallback
      //peklo které nechce nikdy vidět

    $providers = $this->getLatte()->getProviders();
    /** @var \Nette\Application\UI\Presenter $presenter */
    $presenter = $providers['uiPresenter'];
    if ($presenter->isAjax()) {
      $this->page->fetch($file);
    } else {
      $this->page->display($file);
    }
    }
}

Trošku jsem to zjednodušil aby byla podtržena myšlenka. Doporučím však ještě jednu věc a to podědit si vlastní template od Nette\Bridges\ApplicationLatte\Template. Chce to trošku si s tím pohrát, ale hlavní benefit bude vidět za chvíli. Zejména je dobré zaměřit se na __set:

public function __set($name, $value)
{
  $this->assignToSmarty($name, $value); //DIY
  parent::__set($name, $value);
}

Teď je totiž možné používat klasické $this->template->variable = 'xyz'; a tato proměnná bude k dispozici bez ohledu na způsob vykreslení.

Gotchas a benefity #

Každý teď tedy může používat například v komponentách $this->template->render('***.tpl'); a zároveň mít třeba layout v Latte. Je to fuk. A to je cool. Je však třeba mít neustále na mysli, že nelze jednotlivé vykreslovací způsoby používat úplně nahodile. Styčiný bod je render metoda. Nelze tedy například používat include v Latte a vyžadovat tam šablonu ze Smarty.

Asi největší nachytávka jsou snippety. Na to jak udělat podporu snippetů do Smarty se můžeme podívat jindy - není to nic složitého. Problém byl však u kombinování jednotlivých způsobů vykreslení a předávání snippetMode příznaku. snippetMode vlastně říká, jestli se má šablona vykreslit jako snippet (tedy jen podčásti) a vrátit v payloadu. Když jsem však použil komponentu ve Smarty (vlastní {control name=test}) a v této komponentě normální Latte šablonu obsahující snippety, tak to prostě nemohlo fungovat. Asi nejjednoušší řešení bylo v tomto případě trošku ohnout Template a snippetMode prostě přes tu aplikaci protlačit:

$presenter = $this->getLatte()->getProviders()['uiPresenter'];
if ($presenter->isAjax()) {
  //propagate snippet mode into components (Smarty templates):
  foreach ($presenter->getComponents(TRUE) as $component) {
    $component->snippetMode = $presenter->snippetMode;
  }
  $this->page->fetch($file);
} else {
  $this->page->display($file);
}

Není to úplně stejné jako se chová Nette k Latte, ale účel to plní dobře a to jde... :)

Do you have any comments? That's great! Tweet them so everyone can hear you…

← back to the archive