¡Hola! My name is

Martin Zlámal

← back to the archive

Ještě lepší struktura Nette aplikace

Každý, kdo postavil pár aplikací, musel vždy řešit ten samý problém. Jakou strukturu by měla aplikace mít? A co když se začne projekt rozrůstat? Měl bych se držet toho jak to dělá sandbox (resp. web-project)? Postupem času jsem dokonvergoval k relativně přijatelnému výsledku a vzhledem k tomu, že projekt na kterém jsem to poprvé pořádně rozjel byl ukočen, rozhodl jsem se jej zveřejnit. Už je to sice nějaký čas, ale v době největšího vrcholu tohoto projektu jsem jej považoval za takovou osobní špičku. A to hned z několika důvodů. K tomu se ale dostanu postupně. A vezmu to pěkně od těch nejmenších částí.

Presentery a komponenty #

U presenterů se mi vlastně docela líbí jak to dělá sandbox. Ve složce presenterů jsou logicky presentery a také složka templates, která obsahuje šablony právě k těmto presenterům:

presenters/
  templates/
    Homepage/
      default.latte
    @layout.latte
  BasePresenter.php
  HomepagePresenter.php

Dříve to bylo jinak. Šablony a presentery měl dříve sandbox na stejné úrovni, ale souhlasím s tím, že šablony patří spíše (a poměrně úzce) k presenterům. Je tedy nutné zmínit, že díky tomu jak je Nette framework chytrý, tak je v podstatě jedno jakou bude mít projekt strukturu, protože bude fungovat vše. Za chvíli se však začne vše nabalovat a bude třeba neustále udržovat pořádek. Proto je nutné mít jasno i v takto triviálních otázkách.

Komponenty se od presenterů tolik neliší. Spíše naopak. Komponenty mohou být poměrně komplikované, ale rád je dělám co nejjednodušší. U komponent používám několik návrhů. Pro velmi triviální komponenty zachovávám plochou strukturu:

ContactForm/
  ContactForm.latte
  ContactForm.php

Je totiž otrava vytvářet spoustu zbytečných složek. To platí i pro soubory. Proto jsou generované továrničky vždy k nalezení pod třídou komponenty v jednom a tom samém souboru. Jakmile se však komponenta jen o trošku zkomplikuje, automaticky přepínám do klasického presenterového stylu:

ContactForm/
  providers/
    IContactFormTemplateProvider.php
  templates/
    ContactForm.latte
  ContactForm.php

Dobře, základní stavební kameny jsou položeny. Co by však mělo být okolo. A kde jsou vlastně položeny? Inu pojďme na to opět postupně.

Supercore věci #

Fakt nevím jak to nazvat jinak, protože ke core záležitostem se ještě dostanu. O co tedy jde? Jedná se o části aplikace, které tvoří to nejzákladnější jádro. Jádro, na které je pak možné napojovat další věci. Tuto část aplikace nechávám ve složce app:

app/
  AdminModule/
    presenters/ <-- viz první ukázka (je zde jen BasePresenter)
  AuthModule/
    presenters/ <-- jen SignPresenter
  FrontModule/
    presenters/ <-- viz první ukázka (Base, Contact, Homepage)
  components/
    ContactForm/ <-- také už známe (viz druhá ukázka)
    AControl.php
  config/
  extensions/
  bootstrap.php

Jak je vidět, tak všechny moduly obsahují jen kritický základ. Žádné další presentery. Tak kde je zbytek? Zbytek se nechází v rootu aplikace, konkrétně ve složkách custom a src. Je celkem jedno jaký je název těchto složek, vtip je v tom nějaké mít a vše sem přesunout. Důvod proč jsou dvě je prostý. Zatímco v src jsou části aplikace, které tvoří jádro (tedy spoustu funkčnosti), v custom jsou velmi podobné částí aplikace, bez kterých lze však žít. Původní myšlenka byla taková, že se pak custom složka zruší a vše v ní se velmi elegantně rozpadne na composer balíčky. Obě složky jsou však strukturálně stejné, proto budeu řešit jen custom.

Business logika #

Ok, to jsem také nazval pěkně debilně. Alespoň však vysvětlím jednu důležitou věc, se kterou jsem v začátcích bojoval a kterou je potřeba se odnaučit. Sadbox vždy totiž vedl k takovéto podobné struktuře:

app/
  config/
  forms/
  presenters/
  model/
  router/

To nikomu nemám za zlé. Je to jednoduše pochopitelné a to je dobře. Takže s tím vlastně spíš souhlasím. Problém je v tom, že u rozrůstající aplikace už to začíná být děsný mrdník, protože presenters najednou obsahují všechny presentery a model obsahuje všechnu logiku. Ale v tom aby se prase vyznalo. Tento efekt se nechá trošku umírnit rozdělením aplikace na moduly a s tím už jsem byl (a vlastně do dneška jsem) spokojen. Jenže co s tím modelem? Fuck model! Rozdělte si model podle logických částí, které na sobě nejsou závislé a vše oddělte. Třeba takto:

custom/
  Error/
  Eshop/
  Files/
  Notes/
  Pages/

Jak řekl kdosi moudrý, existují dva nejnáročnější problémy v programování a to správná invalidace cache a pojmenovávání věcí. Naprosot s tím souhlasím. Moc mi to nejde, ale mělo by být zřejmé, že jsou zde části, které se starají (výhradně) o eshop, o poznámky, stránky atd. Pojďme se tedy zanořit hlouběji:

Pages/
  AdminModule/
    presenters/
      CategoryPresenter.php
      PagePresenter.php
  components/
    PageForm/
    PagesGrid/
  DI/
  FrontModule/
  listeners/
  Category.php
  Page.php
  ...

A voilà, máme tu zase strukturu složky app. Nebo alespoň její obdobu. A v tom je síla toho návrhu. Mělo by už teď být jasnější, proč jsou v app právě ty věci co tam jsou. Celém vždy bylo mít v systému místa, které obsahují velmi podobné věci, ale nic dalšího. Drobné niance se zde najdou, to je jasné, ale základ zůstává. Jenže jak to sakra funguje?

Jak to sakra funguje #

Právě teď je ten správný čas proklikat si celý systém. Je zřejmé, že už je to trošku komplikovanější a samo od sebe to fungovat nemůže (ani to není žádoucí). Zkušenější už tuší, že celé kouzlo je ve složce DI. Zde je tedy mé další doporučení. Až rozsekáte aplikaci do komponent, udělejte to samé s funkcionalitou. A víte co, udělejte to se vším co spolu nějak logicky souvisí. Proto jsem do složky custom/Pages umístil vše co patří ke stránkám. Komponenty, doctrine entity, servisní třídy, fasády, ale také presentery. Prostě všechno. Dělejte to tak dlouho, dokud v app nezůstane nic.

Tento způsob však s sebou nese celou řadu úskalí. Prvně je to komplikované. A pak je třeba vše napojit. Existují dva způsoby, které mi přijou v pořádku. První je poněkud agresivní, ale jednoduchý. Vychází vlastně z myšlenky Flame\Modules. Napíšete si nějaké rozšíření, které bude implementovat nějaký interface. Třeba IFaviconProvider. Pak je třeba mít (právě v supercore) rozšíření, které takový interface najde a při vytváření DIC zpracuje. Hodně toho využívají šablony (custom/Versatile/DI/VersatileExtension.php). Nebezpečí je však v tom, že se to prostě stane jakmile přidáte toto rozšíření do aplikace. Není zde moc rozumná možnost jak třeba rozšíření deaktivovat. A ještě komplikovanější je pak při vytváření DIC přeba automaticky spustit nějaký SQL dotaz.

Proto je zde druhý způsob (který jsem pořádně nestihl dodělat). Využívá jej například \Eshop\DI\EshopExtension. To implementuje ICustomExtension. Jiné (supercore) rozšíření se toho chytí a udělá pouze to, že jej zobrazí v administraci včetně potřebných odadtečných informací. Stejně tak jako to dělá WordPress. Uživatel zde může kliknutím modul nainstalovat, což se přesně u eshopu děje a spustí se tak celá řada komplikovaných operací, které tento modul nainstalují. Jedná se zejména o předání URL adres, nastavení ACL, zaregistrování položek do menu atd. Elegantně se tak celý systém připraví a díky tomu, že dojde k registraci do DIC, není důvod k tomu, aby se s narůstajícím počtem modulů systém nějak dusil. Prostě se chová jako jakákoliv jiná velká aplikace. Nic není hledáno a řešeno dynamicky za běhu aplikace. Druhý krok je už pak dodělat instalace modulů ze vzdáleného repozitáře, ale to už je jednoduchý úkol.

A je to. Elegantní instalační systém pluginů pro vaší Nette aplikaci.

Další zajímavé vlastnosti systému #

Takže to máme peckovou strukturu aplikace, kterou je velmi jednoduché udržovat a rozšířovat + automatickou registraci modulů (pluginů chcete-li). A to jsem teprve na začátku. Proto už jen bodově vypíchnu a připomenu některé zajímavé věci, které všem dávám k dispozici.

 1. Každé rozšíření je v Nette nutné registrovat do konfiguračního souboru. To by s tím ale nešlo nělat takové švíky. Proto jsem napsal \App\Extensions\CoreExtension, které to dělá automaticky. Není to zrovna ukázka čistého kódu, ale svůj účel to plní dobře. Už touto vlastností jste několik mil před konkurencí... (-:
 2. Vzpomínáte si na Hierarchický router? Tak i ten je zde v celé své kráse. Jen pro připomenutí. Je možné měnit si URL adresy jak chcete, nikdy nepřijdete o ty staré a výkonově to nestojí nic navíc.
 3. Dynamické routování URL adres. To je další fičura, kterou jen tak někdo nemá. Nebo snad ano? Použijte ji. Vybudujte něco úžasného.
 4. A co takhle Fixtures. Vzpomínáte si?
 5. Všimněte si, že hodně rozšíření obsahuje jakési providery. Je tak možné jednoduše třeba zaměnit šablonu kontaktního formuláře, nebo navigace. Obdobně mohou rozšíření registrovat vlastní styly i javascriptové skripty.
 6. K dispozici jsou Doctrine migrace. K dispozici jsou v nabídce přes php index.php. Samotné migrační skripty jsou pak v migrations složce.

Je toho fakt ranec, co pouštím na obdiv i kritiku. Proto ještě stručněji přehled technologií, které v projektu naleznete:

 • grunt + grunt-contrib packages (concat, copy, cssmin, less, uglify)
 • bootstrap, nette.ajax.js, nette-forms, jquery, selectize
 • nette (application, caching, DI, finder, forms, robot-loader, security, utils, ...)
 • latte, tracy, texy, webloader, minify, faker, secured-links
 • kdyby (doctrine, annotations, console, events, translation, autowired, monolog, ...)
 • doctrine (data-fixtures, migrations, ORM, ...)
 • testbench, nette\tester

A to jsem zde ještě nenapsal vše. Mrkněte se na náhled, nejedná se jen o nějaký marný pokus:

Instalace systému #

Bohužel jsem nevychytal všechny mouchy, půlka věcí zůstala nerozdělána a celý materiál je spíše pro inspiraci. Pokud by si to však někdo chtěl rozjet, dávám k dispozici také poněkud složitější návod na instalaci (viz readme):

 • Nainstalujte si GIT
 • git clone https://github.com/mrtnzlml/CMS-lite.git
 • Nainstalujte si Composer
 • composer install (natáhne PHP závislosti)
 • Vytvořte si prázdnou MySQL databázi
 • Přejmenujte config.local.neon.dist (v app/config) na config.local.neon a nastavte přístupové údaje k databázi
 • php index.php orm:schema-tool:create (vygeneruje strukturu databáze)
 • php index.php cms:fixtures:load (našte základní data, teď už by měla aplikace fungovat)
 • Nainstalujte si Bower, popř. npm je-li třeba
 • bower install (fetches JS dependencies)
 • Nainstalujte si Grunt
 • grunt (připraví JS, CSS, fonts, ...)

Každý příkaz by měl být spouštěn z rootu webu. Výjimku tvoří příkazy obsahující index.php. Ty je třeba spouštět ze složky www. To dá asi rozum.

A na závěr. Jsem realista. Nepředpokládám, že by se projektu někdo doprovolně chytil a nakopl mě, aby v něm pokračoval aktivněji. Zatím jej spíš nikdo nepochopil a musel jsem si protrpět i pár klacků pod nohama. Proto jej dávám k dispozici jako inspiraci pro ostatní. Nemám strach, že by si to někdo přivlastnil, nebo na tom zbohatl. To si spousta firem (lidí) neuvědomuje a tak nikdo raději nezveřejňuje nic. Zveřejňujte, předávejte znalosti - nepřijdete o ně. Nicméně v rámci gentlemanské dohody bych rád vyměnil své předané znalosti za hvězdičku u tohoto nového repozitáře. Nic víc nežádám.

Pokorně děkuji.

Do you have any comments? That's great! Tweet them so everyone can hear you…

← back to the archive